1. Domov
  2. /
  3. Novinky
  4. /
  5. Mliečne hliadky navštevujú ...

Mliečne hliadky navštevujú slovenské školy

A to nie je všetko! Ďalších 30 tried sa môžu tešiť na ich návštevu v období do mája 2019. Slovenská mliečna rodina chce deti hravou a zábavnou formou edukovať o dôležitosti konzumácie slovenského mlieka a mliečnych výrobkov.

Zvyšovanie spotreby slovenského mlieka a mliečnych výrobkov je jedným z cieľov aktivít Slovenskej mliečnej rodiny, ktoré sa realizujú z Mliečneho fondu, do ktorého už 10 rokov prispievajú slovenskí prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka. Realizáciu týchto aktivít riadia Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka (SZPM) a Slovenský mliekarenský zväz (SMZ), ich cieľovou skupinou sú nielen matky, ktorých nákupné správanie môžu ovplyvniť, ale najmä deti predškolského veku a žiaci na 1. stupni základných škôl, z ktorých môže vyrásť nová generácia spotrebiteľov a konzumentov slovenského mlieka a mliečnych výrobkov. Hnacou silou všetkých aktivít je naučiť deti, že základom pre kvalitné slovenské mliečne výrobky je mlieko od živých kravičiek, o ktoré sa musia slovenskí poľnohospodári dobre starať, vytvárať u detí správne stravovacie návyky a pozitívny vzťah ku zvieratám.

Po stopách Mliečnej hliadky

Mliečne hliadky sa v decembri minulého roka objavili na 9 základných školách v rôznych mestách Slovenska. Trojčlenný tím hliadky: koordinátorka a jej dve kamarátky kravičky v pondelok 3.12.2018 navštívili 2 základné školy v Trnave a jednu v Piešťanoch. V utorok 4.12.2018 sa vybrali do 2 základných škôl v Nitre a do jednej v Leviciach. Napokon, vo štvrtok 6.12.2018 potešila mliečna hliadka žiakov na 2 základných školách v Trenčíne a na jednej základnej škole v Bánovciach nad Bebravou.

Vo štvrtok 14. februára 2019 navštívila Mliečna hliadka 2 základné školy v Banskej Bystrici a jednu vo Zvolene. Druháci zo ZŠ SNP a zo ZŠ Pieninská z Banskej Bystrice a školský klub základnej školy J. Alexyho vo Zvolene sa mohli tešiť na zaujímavé a zábavné informácie i množstvo mliečnych dobrôt, ktoré im Mliečne hliadky v rámci aktivít rozdajú.

Navyše sú Mliečne hliadky plánované na 21. februára 2019 v školách v Partizánskom, v Topoľčanoch a vo Veľkých Bieliciach. V marci, apríli a máji navštívia Mliečne hliadky školy v Žiline a jej okolí, Čičmanoch, Košeci, Nových Zámkoch, Mani, Dolnom Kubíne, Habovke, Zvolene a jeho okolí, Dudinciach a okolí, Považskej Bystrici a jej okolí a tiež v Banskej Štiavnici a jej okolí.

 

Čo je cieľom mliečnych hliadok?

„Mliečne hliadky majú misiu, v rámci ktorej je cieľom získať názor detí na konzumáciu slovenského mlieka a mliečnych výrobkov, informovať deti o správnych stravovacích návykoch i o tom, ako sa dajú spoznávať mliečne výrobky a že ich konzumáciou môžu aj oni prispieť k ochrane životného prostredia.

Mliečna hliadka tiež deťom predstaví aplikáciu Adoptuj kravičku. Ukáže im, ako si môžu adoptovať kravičku zo skutočnej slovenskej farmy, ktorú dokonca raz do roka, v rámci Dňa otvorených dverí na mliečnych farmách môžu aj navštíviť a ako si založiť virtuálnu mliečnu farmu a hospodáriť na nej,“ vysvetľuje Margita Štefániková, riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM).

 

Edukácia zábavnou formou

Zaujať zvedavých školákov nie je práve najľahšia úloha. Mliečna hliadka si preto pre deti pripravila atraktívny program, počas ktorého budú odpovedať na zaujímavé otázky, hovoriť o tom, prečo je pre nich dôležité konzumovať kvalitné slovenské mliečko a mliečne výrobky, ale aj o tom, ako sa aj oni môžu stať ozajstným farmárom v hre Adoptuj kravičku. Odmenou za ich záujem a pozornosť budú praktické desiatové boxy, záložky do kníh, omaľovánky a, samozrejme, slovenské mliečne výrobky.

Stanislav Voskár, prezident Slovenského mliekarenského zväzu (SMZ) dodáva: „Veríme, že množstvo aktivít, ktoré spoločne s prvovýrobcami v rámci Mliečneho fondu realizujeme zvýši povedomie a záujem o konzumáciu slovenského mlieka a mliečnych výrobkov aj u mladej generácie. Už sme sa viackrát počas našich projektov presvedčili, že deti sa úprimne tešia z našich aktivít. Prajeme si, aby z nich vyrástli uvedomelí dospelí, ktorí budú vedieť ohodnotiť kvalitu slovenského mlieka a mliečnych výrobkov, ich prospešnosť pre ich zdravie a prostredie, v ktorom všetci žijeme. Mliečne hliadky pokračujú s návštevami vybraných škôl aj v prvom polroku 2019 a žiaci sa skutočne majú na čo tešiť.“

Mliečne hliadky budú pokračovať aj v roku 2019. Do mája 2019 navštívia ďalších 30 škôl, ktoré sa na ich návštevu môžu už teraz tešiť. Vo februári navštívia mliečne hliadky školy v Banskej Bystrici a jej okolí, Partizánskom, Topoľčanoch a Veľkých Bieliciach. V marci, apríli a máji sa na návštevy ich základných škôl budú môcť tešiť žiaci v Žiline a jej okolí, Čičmanoch, Košeci, Nových Zámkoch, Mani, Dolnom Kubíne, Habovke, Zvolene a jeho okolí, Dudinciach a v okolí, Považskej Bystrici a jej okolí a tiež v Banskej Štiavnici a jej okolí.

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi!
Novinky
Hrať sa odteraz oplatí ešte viac!
Až do konca septembra vás odmeníme 10 dukátmi za každý ean kód!
Čítať viac
Aktuality
Farmári chránia nielen seba ale aj kravičky!
Všetky kravičky, aj tie adoptované potrebujú byť v čase šírenia koronavírusu ešte viac…
Čítať viac
Aktuality
Kravičkine čarovné Vianoce
Milé deti! Aj kravička sa raduje, keď pani Zima čaruje. Šantí so svojimi…
Čítať viac
Novinky
Vynovená hra 2019 pre Teba
Azda najväčšou novinkou v hre je nové stvárnenie a rozpohybovanie kravičky, ktorá svojou…
Čítať viac