1. Domov
  2. /
  3. Novinky
  4. /
  5. Na Slovensku sa otvorili br...

Na Slovensku sa otvorili brány mliečnych fariem. O ich návštevu bol veľký záujem.

V dňoch 14. a 15. júna 2024 slovenskí farmári otvorili svoje brány a umožnili deťom i rodinám vidieť život na mliečnej farme úplne zblízka. V rámci Dňa otvorených dverí privítalo 34 mliečnych fariem zo všetkých kútov Slovenska až 4 556 návštevníkov. V piatok 14. júna navštívilo farmy 3 582 detí z 86 materských a základných škôl a v sobotu 15. júna sa prišlo pozrieť na farmy 874 jednotlivcov – prevažne detí a ich rodičov.

Deti sa v dopoludňajších hodinách zúčastnili prehliadky farmy, na ktorej im farmári ukázali, ako sa o kravy, od ktorých mlieko pochádza, denne starajú, a aj to, ako sa mlieko dostáva do mliekarne, kde z neho slovenskí mliekari pripravia kvalitné mliečne výrobky. Súčasťou prehliadky bola aj ochutnávka mliečnych výrobkov od mliekarní, ktoré sú nákupcami mlieka z fariem, ktoré sa do Dňa otvorených dverí zapojili. Je to krásne prepojenie, že jogurt, mliečko, maslo, syr alebo nátierka, ktorú v ten deň deti ochutnali, boli vyrobené z mlieka, pochádzajúceho z farmy, ktorú práve navštívili. Mlieko od kravičiek sa tak symbolicky vrátilo na farmu v podobe mliečneho výrobku.

Deti samé sa môžu o kravičky naďalej virtuálne starať. Ako to funguje?

Ak sa deťom zapáčilo počas návštevy na farme teliatko, či kravička, mohli si ju z bezpečnej vzdialenosti a za dodržania všetkých bezpečnostných opatrení odfotiť a jej fotku zaslať organizátorom, aby ju zaradili do svojho projektu Adoptuj kravičku. Tento projekt má veľký úspech medzi deťmi už od roku 2012, v ňom sa o kravičky môžu deti starať rovnako, ako to denne robia aj slovenskí farmári.

O návštevu mliečnych fariem bol veľký záujem.

Kým naposledy, v roku 2019 sa na návštevu fariem prihlásilo 1093 návštevníkov, a predtým v roku 2018 sa prihlásilo 1752 návštevníkov, teraz v roku 2024 sa cez registračný formulár prihlásilo až 4456 záujemcov. „Záujem zo strany detí, ich rodičov a tiež učiteľov nás nesmierne teší, považujeme to za poďakovanie všetkým, ktorí sa akoukoľvek formou podieľajú na výrobe, spracovaní, doprave, a predaji mliečnych výrobkov“ – hovorí Margita Štefániková, riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.

„Cieľom Dňa otvorených dverí na mliečnych farmách je vypestovať u detí pozitívny vzťah ku zvieratám a správne stravovacie návyky. Cieľom je tiež ukázať deťom, ale aj ich rodičom, že základom pre mliečne výrobky je mlieko od živých kravičiek, o ktoré sa musia slovenskí poľnohospodári dobre starať.“ – dodáva Margita Štefániková.

Toto podujatie sa realizovalo vďaka slovenským prvovýrobcom – farmárom a spracovateľom mlieka z Mliečneho fondu. Do neho prispievajú slovenskí prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka už od 2008, a z vyzbieraných financií potom realizujú informačné kampane a aktivity s cieľom zvýšenia spotreby a znalosti mlieka a mliečnych výrobkov pôvodom zo Slovenska. Za obdobie existencie Mliečneho fondu sa podarilo zvýšiť spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov zo 153 takmer na 190 kg na osobu na rok. Informačnými kampaňami sa snažia o zachovávanie tradičných hodnôt a vyzdvihovanie kvality slovenských výrobkov, ktorá nijako nezaostáva za kvalitou mliečnych výrobkov z dovozu, práve naopak.

O Dni otvorených dverí na mliečnych farmách porozprávala aj Gabriela Ruzsik, marketingová manažérka Mliečneho fondu v relácii Naše potraviny na TA3.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi!
Novinky
Hrať sa odteraz oplatí ešte viac!
Až do konca septembra vás odmeníme 10 dukátmi za každý ean kód!
Čítať viac
Aktuality
Farmári chránia nielen seba ale aj kravičky!
Všetky kravičky, aj tie adoptované potrebujú byť v čase šírenia koronavírusu ešte viac…
Čítať viac
Aktuality
Kravičkine čarovné Vianoce
Milé deti! Aj kravička sa raduje, keď pani Zima čaruje. Šantí so svojimi…
Čítať viac
Novinky
Vynovená hra 2019 pre Teba
Azda najväčšou novinkou v hre je nové stvárnenie a rozpohybovanie kravičky, ktorá svojou…
Čítať viac